صفحه اصلی / قاطی پاتی | جدید / گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی همگانی

گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی همگانی

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

جدیدترین و پربیننده ترین اخبار امروز

خبر جدید امروز

اخبار مهم و جدید و پربازدید امروز

امیرحسین ایمانی‌ زاده در عصر ایراننوشت: سازمان جهانی گردشگری سالانه روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می‌گیرد. به همین مناسبت طالب رفاعی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری به مناسب روز جهانی توریسم در سال 2016 میلادی پیامی صادر کرده است که در ادامه می خوانید.

 «رشد گردشگری در 50 سال اخیر انقلابی بوده است. در سال 1950 صرفا 25 ملیون گردشگر میان‌کشوری وجود داشت؛ اما اکنون این رقم به حدود 1.2 میلیارد نفر رسیده است. مسافرتْ بخش مهمی از زندگی خیلی از ما شده است.

هنگام سفر، ما با انسان‎های جدید، چشم‌اندازهای جدید و اندیشه‌های جدید آشنا می‌شویم. اغلب، هرچه بیشتر سفر کنیم، درک ما از جهان بیشتر دگرگون می‌شوند. اما یادمان باشد که برای بسیاری از آدمیان، سفر ممکن است فرایندی نسبتاً دشوار باشد.

برآورد شده است که 15 درصد جمعیت بشر دارای نوعی کم‌توانی است؛ یعنی حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان شاید محروم باشند از اینکه فرهنگ‎های دیگر را بشناسند، طبیعت را به تمام معنا تجربه کنند و هیجانِ رفتن به چشم‌اندازهای نوین را احساس نمایند.  

در خط‌مشی‌گذاری‎ها و استراتژی‎های صنعت گردشگری باید توجه کامل به مقولۀ «دسترسی همگان» به گردشگری مبذول شود؛  این دسترسی همگانی نه‌تنها از حقوق بشر است که فرصت‎های کسب‌و‌کار عظیمی را به ارمغان خواهد خواهد آورد.

با توجه به اینکه جمعیت جهان هر روز بیش از پیش سالخورده می‌شود، همۀ ما -دیر یا زود- از توسعۀ دسترسی همگانی به گردشگری، بهره‌مند خواهیم شد.  

هم‌زمان با بزرگداشت روز جهانی گردشگری، به یاد داشته باشیم که همۀ انسان‎ها حق دارند بتوانند از تنوع موجود در سیارۀ زمین لذت ببرند.

به همین دلیل از همۀ کشورها، مقصدها و صنعت گردشگری درخواست داریم که «دسترسی همگانی به گردشگری» را به محیط فیزیکی، سامانه‌های حمل و نقل، تسهیلات و خدمات عمومی، و کانال‎های اطلاع‌رسانی و ارتباطی تسهیل کنند.

برای همۀ شما روز جهانی گردشگری شاد و آینده‌ای مملو از سفرهای لذت‌بخش و دل‌انگیز آرزو دارم و امیدوارم همه بتوانند چنین سفرهایی را تجربه کنند.»

در صورت نارضایتی صاحب اثر مطلب حدف خواهد شد.