قاطی پاتی

مرجع بلاگر ایران - جدید ترین ها از وبلاگ های پارسی

به قاطی پاتی بزرگترین مرجع بلاگر ایرانی خوش آمدید!
هدف قاطی پاتی این است تا وبلاگ نویسان ایرانی بهتر دیده شوند و سریع تر پیشرفت کنند.

ثبت شکایت

طب سنتي ابن سينا مادر كودك شيردهي مزاج شناسي اخلاط قلب كبد كليه

علم مزاج شناسی و فواید آن

بدن انسان  از چهار عنصر (آب- آتش- هوا- خاک) تشکیل شده که این ها باید در تعادل باشند و اگر از تعادل خارج بشوند، باعث بروز بیماری در بدن می شوند.در یک تعریف ساده علم مزاج شناسی،  علم شناخت اخلاط هست.مزاج ---> نتجیه اثر گذاری چهار خلط (صفرا- سودا- بلغم- دم) است که موجب شکل گیری بدن می شود.چرا باید مزاج ها رو بشناسیم؟یک دلیلش که به شخصیت شناسی هم ربط پیدا میکنه، تأثیر مزاج ها بر خلق و خوی آدم هاست. با شناخت مزاج خودتون و اطرافیانتون میتونید به برخی از ویژگی های شخصیتی پی ببرید و از اون مهمتر اینکه چون مزاج ها قابل تعدیل هستند، با رعایت موارد سفارش شده، به تغییرات مثبت خلق و خوی خودتون هم کمک میکنید.دلیل مهم و قابل توجه دیگه اش اینه که استفاده از داروهای شیمیایی و حتی گیاهی اگه بر اساس مزاج تجویز نشه، عوارض در پی خواهد داشت.با ما همراه باشید تا هم از مزاج شناسی یه اطلاعاتی بدست بیارید و هم با محصولات سلامت محورمون آشنا بشید.

معصوميت عشق.

  عشق،كودك معصومى استكه در میانه ى خیابانى پر تردد دستش را رها كرده اند. عشق، كودك كار استكه در چهارراه ها به مدرسه مى رود. عشق،كودك بازیگوشى استكه قبل از شنیدن حرفشگوش اش را پیچانده اند. عشق،كودك سرراهى استكه كسى مسئولیت حضورش را نمى پذیرد.   

کارگاه آموزش سبک زندگی اسلامی

کارگاه آموزش سبک زندگی اسلامی روز سه شنبه 8مردادماه و به مدت 2ساعت در کتابخانه روضه الشهداء برگزار گردید.این کارگاه با تدریس آقای مهدی زعیم علی آبادی و با ارائه سرفصل های سبک زندگی اسلامی و طب سنتی اسلامی، به بررسی موضوعاتی پیرامون مزاج شناسی، اخلاط چهارگانه و علائم غلبه ی این اخلاط پرداخته شد.مدرس این کارگاه به اهمیت و جایگاه طب سنتی اشاره کرد و گفت:کاربرد طب سنتی اسلامی در زندگی مردم و تغییر سبک زندگی سلامت مردم را تضمین می کند.گفتنی است در پایان این کارگاه به سوالات حاضران در مورد بیماریها توسط کارشناس این کارگاه پاسخ داده شد. و همچنین کتاب هایی در زمینه طب سنتی به حاضران معرفی گردید.​​​​​

اخلاط غذایی که ما میخوریم بعد ازهضم در معده به کبد میرود.و در آن جا تجزیه میشود.وقتی که از کبد خارج میشود مایعی را میسازد که به آن خلط گفته میشه.این خلط به چهار دسته تقسیم میشه که به این مواد اخلاط  چهارگانه میگن.این اخلاط بر تمام بدن ما اثر میزارنو به تناسب کم و زیادی هر کدام از این مواد افراد ویژگی ظاهری و روحی متفاوتی پیدا میکنن.که همه این ها حاصل تاثیر یک خلط بر روی بدن افراد است.  

شادی از نظر روانشناسان

تعریف شادی از نظر روان شناسی چیست؟-اجازه دهید من این مقوله را در مبحث تحلیل رفتار متقابل بیان كنم. در تحلیل رفتار ساختار شخصیت را به ۳ بخش تقسیم می كنند(كودك، بالغ، والد ). این نظریه تكامل یافته نظریه فروید است. كودك به مفهوم خردسالی نیست. آن قسمت از ساختار شخصیت ما است كه دنبال احساسات، عواطف، شادی، شادمانی و خشم است.(البته شادی و خشم ذاتی نه اكتسابی) و در حقیقت بخش كودك در شخصیت ماست كه شادی آفرین است و اصولا این امر بستگی به سن ندارد. دقیقا! یك مرد و یا زن مسن 70 یا 80 ساله هم با فعال بودن بخش كودك وجودش می تواند شاد بوده و احساس شادمانی كند. وقتی كسی كودك درونش فعال نیست، این فرد به صورت دلمرده و غمگین است. ما خیلی از آدمها را می بینیم كه به دنبال ارزشها و تعصّبات خود هستند و كودك درون خود را طرد كرده اند. یعنی این آدمها نیز كودك درون دارند اما با پیروی از تعصّبات خشك، این بخش از شخصیت آنها غیر فعال شده و كودك درون آنها افسرده است. به طور مثال وقتی فرد مسنی را می بینیم كه در مراسمی مانند چهارشنبه سوری با شادی فراوان از روی آتش می پرد، این حركت در حقیقت ناشی از فعال بودن كودك درون اوست كه تولید شادی می كند. یا مثلاً پدربزرگ یا مادر بزرگی كه با شادی فراوان با نوه كوچك خود بازی می كند، این دقیقاً بازتاب حضور كودك درون اوست. پس ما باید شادی ها را در بخش كودك درون خود، پیدا كنیم.منبع:fekrenoبانظرات زیبای خود مارا شادکنید 

چرخه طبایع

در آیین هندو و بودا یک "چرخه زایش دوباره " مبناست، یعنی انسان تا زمانی که به وحدت وجود نرسد، در یک دور و تسلسل باطل سرگردان است.اما در طب یونانی، اخلاط مزاحمی موجودند. این اخلاط تابع سن، فصل، ماه، روز، ساعت، جنس، اقلیم، تغذیه و . هستند. اگر یکی از این اخلاط بر اثر شرایط محیطی یا درونی طغیان کرد، بعد از تغییر در آن شرط، به خلط محیط تغییر ماهیت می دهد و این نیز یک "چرخه زایش دوباره " است.یعنی اگر نوجوانی دمش زیاد باشد، در جوانی مزاجش صفراوی خواهد شد و در میانسالی سودایی و در پیری بلغمی خواهد شد.پس لازم است که خلط طاغی را بازشناخته و بزداییم.

تكامل بينايي در نوزادان

* سیستم بینایی در بدو تولد یك سیستم تكامل نیافته است و تكامل آن در طول سال اول زندگی رخ می دهد. * سه ماه اول نوزادان معمولا قبل از هر چیز "حركت" را می بینند. نوزادانی كه به موقع بدنیا آمده باشند باید بتوانند تغییرات صورت مادر نظیر خنده، اخم و. را در هفته اول بعد از تولد ببینند. در این زمان درك رنگ هنوز كاملا تكامل نیافته. *اگر در 3 ماهگی جسم را جلو چشم نوزاد بگیرید و آن را از یك سمت آهسته به سمت دیگر ببرید و نوزاد قادر به دنبال كردن آن با چشم نباشد بهتر است مورد معاینه قرار گیرد. البته در بعضی موارد تكامل بینایی دیرتر رخ می دهد كه به آن تأخیر در تكامل بینایی می گویند. *در مجموع باید گفت كه 3 تا 4 ماه اول زندگی زمان بسیار مهمی از نظر تكامل بینایی است و توجه والدین و مراجعه به موقع به چشم پزشك نقش تعیین كننده ای در بینایی كودك خواهد داشت. *بین 8 تا 12 ماهگی وقتی كودك روی مبل یا تخت و یا نزدیك پله است باید بسیار مواظب وی بود زیرا دید كودك در این مرحله هنوز فاقد درك عمق كافی است و در نتیجه پستی و بلندی ها را بخوبی درك نمی كند. به عبارت دیگر كودك در این سن متوجه نیست كه لبه تخت در جایی تمام می شود و زمین پایین تر از آن قرار گرفته است بنابراین احتمال سقوط كودك از تخت و پله وجود دارد. 

اشعار

تین شعر گوشہِ انزوا میں بیٹھا رہ اور اک لفظ بھی کسی سے نہ کہہ تیری تنہائیاں ہیں تیری سزا کیونکہ دنیا کے باسیوں سے ترا یا مزاجِ بدن نہیں ملتا یا مزاجِ سخن نہیں ملتا ۲۳ جنوری ۲۰۱۹ قم المقدس

البتسام

قالَت الوالدةُ‌ لِطَفلَتِها: اِذهَبـى إلی ساحةِ المنزل و ﭐنْظُرى هل السَّماءُ صافیةٌ أم غائمةٌ؟ذَهَبَت الطفلةُ ثُمَّ رَجَعَت و قالَتْ: آسفة یا والدتى، لِأنَّنـى ما قَدَرْتُ أنْ أنظُرَ إلی السَّماءِ؛ لِأنَّ المَطَرَ كانَ شدیداً.»مادر به دختر كوچكش گفت: به حیاط خانه برو و ببین آسمان صاف است یا ابری؟كودك رفت ، سپس برگشت و گفت:متأسفم مادر، چون من نتوانستم به آسمان نگاه كنم.آخر باران شدید بود».

جیغ و کودک

‍  در مقابل کودکی که می‌خواهد هر چیزی را به زور و جیغ و فریاد به‌دست آورد، باید چه رفتاری داشت؟در چنین وضعیتی باید از تكنیك نادیده گرفتن، استفاده كرد. یعنی وقتی یك كودك تلاش می‌كند فراتر از قوانین و مقرراتی كه برایش وضع شده، امتیازی بگیرد ما باید از تكنیك نادیده گرفتن استفاده كنیم. یعنی در كنار او هستیم ولی نه به او نگاه می‌كنیم نه با او حرف می‌زنیم، فقط خودمان را مشغول می‌كنیم بدون این‌كه با او ارتباط برقرار كنیم. این طوری كودك متوجه می‌شود بدون ارتباط با پدر و مادر، هیچ لذتی برایش وجود نخواهد داشت. اگر این كار را ادامه دهیم رفتار ناپسندش را ترك می‌كند.پرخاشگری_کودک آینده اش را تهدید نمی‌کند؟

اصول تربيت فرزند 3

«همه به امنیت نیاز دارند، كودكان بیشتر»می‌خواهد سر كار برودپدرفرزند اما لج می‌كنددهنش را كج می‌كنداشك می‌ریزد و پدر را در آغوش می‌گیردصدای مادر در می‌آید:«من سر بچه رو گرم می‌كنم تو بی‌صدا برو»آن لحظه نمی‌فهمدبعد كه می‌فهمدترس وجود كودك را فرا می‌گیرداسترس و نگرانی:«هر لحظه ممكنه دیگه بابا نباشه!»پدر و مادربرای فرزنددر حكم رب هستندهمه چیز را در وجود آن‌ها می‌بیندتمام امنیت خود رادیگر آرام نیستلحظه‌ای از آغوش پدر و مادر پایین نمی‌آیدتا بیایدفریاد و جیغ و نالهمی‌ترسداز این‌كه از دست‌شان بدهدزیرادیده است ناگهانی و بدون اطلاع تركش می‌كنندبه من نیز گفتمادرشانوقتی دخترك چندماهه‌ام لجم را گرفتفرزند اولمكه نرومامامن قبول نكردمنپذیرفتم كودك را بفریبمگفتم:«من هرگز بدون خبر و اطلاع نمی‌روم»راه حل؟نشستم و با او صحبت كردمدر سنّی بود كه اگر چه حرف نمی‌زدولی می‌فهمید:دخترم!بستنی دوس داری؟اگر من نرم بیرون كار نكنمنمی‌تونم بستنی بخرم براتیا شیر بخرمیا گوشت و مرغپسمن باید برم و كار كنمبعد دوباره بر می‌گردممی‌فهمندحتی اگر نه كلمه به كلمهمضمون را درك می‌كننداحترام و امنیت رابارها به بچه‌ها گفتم:بچه‌ها من هرگز شما رو ترك نمی‌كنم، هیچوقت، تا بزرگ بشید!حتی وقتی می‌خواستم نان بخرماز سر كوچهبلند اطلاع می‌دادم تا بدانندتا از ندیدنم شوكه نشوندكودك نیاز به احساس امنیت داردامنیت را در بودن والدین حس می‌كندبه این شیوه می‌تواند به دنیا اطمینان كند![ادامه دارد.]

علل ترس کودکان از مدرسه و راه حل آن

ترس از مدرسه یکی از اختلال‌های روانی شایع در دوران مدرسه است که در کودکان دبستانی بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از كودكان هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می‌شوند به‌خصوص در خانواده‌هایی كه حمایت افراطی از كودك انجام می‌شود. حمایت افراطی این پیام را به كودك می‌دهد: محیط خطرناک است و تو ناتوانی!»

کودکان خود را چگونه تربیت کنیم؟

 پورسینا و تعلیم وتربیتاگر چه کتاب قانون یک کتاب درسی پزشکی و در سطح تخصصی است ولی با این وصف موضوعاتی مانند چگونگی تربیت و پرورش فرزند را نیز  از قلم نیانداخته است.  او این مطلب را بطور مختصر و طی چند دستور بیان داشته . این دستورات تا سن چهارده سالگی هر کودک و نوجوان را در بر می گیرد و شامل نکات تربیت ،بهداشتی ،ورزش ،تعلیم و تربیت و حتی کتابخوانی می باشد.اخطار!از نکته های مهمی که پور سینا به آن اشاره می کند این است که کودک تا سن شش یا هفت سالگی نباید مورد خشم شدید،ترس و مانند آن قرار گیرد.یعنی هرنوع ترساندن کودک ،یا آزار جسمی و روحی او ممنوع است.یک بررسی بعمل آمده توسط آقای دکتر قائمی روانشناس مشهور که در شهر برلن آلمان انجام گرفته اغلب نوجوانان و جوانانی که از منزل گریخته اند از جمله آنانی بودهاند که توسط پدرانشان تنبیه می شدند.امروزه مشخص شده است که اثر تنبیه بر روی کودک و نوجوان بقدری مخرب است که می تواند از او یک مجرم خطرناک و یک بیمار روانی بسازد.روانشاد استاد ملک الشعراء بهار در زندگی نامه خود می نویسد بعلت طرز رفتار خشمگینانه پدرش در دوران کودکی و نوجوانی آن چنان حس اضطراب و و حشت دائمی در ا بوجود امده بود که حتی در دوران بعد از نوجوانی و در میانسالی او اگر در خیابان مورد اهانت کسی قرار می گرفت و به او  حرفی ناشایست می زدند او جرئت اعتراض نداشت.زیرا بخاطر  روش استبدا دی پدرش در دوران کودکی و نوجوانی حس هر گونه اعتراض و پاسخگویی از او گرفته شده بود.کودک آزاریها اغلب عمدی نیست ولی از حس خودخواهی و نادانی پدر و مادر نشآت میگیرد.اکنون به دستورات و راهنمائیهای شهزاده پزشکان تاریخ پور سینا گوش می دهیم!دستور نخستباید بسیار مراقب بود كه در آغاز  انتقال كودك به مرحله خردسالی، اخلاق و رفتار وی پسندیده و معتدل گردد.برای این منظور نباید كاری كرد كه كودك به خشم زیاد، ترس زیاد، اندوه و شب بیداری زیاد برخورد كند ویا دچار شود. هرچه را طفل آرزو كرد باید زود برآورده شود و از هر چیزنفرت داشت از وی دور گردد .در این دستوردو نفع وجود دارد: یكی نفع نفسانی است زیرا بچه از همان طفولیت به اخلاق و رفتار نیكو خوی میگیرد و نیكی در او سرشتی میشود و از او جدا نمیگردد.دیگر آن كه برای بهبود تنش مطلوب است، زیرا همان طور كه از سوء مزاج، بدخلقی وبدرفتاری سر میزند، ازعادت به بدخوئی نیزسوء مزاج پیدا میشود . مثلا !خشم، مزاج را بیشتر ازحالت اعتدال گرم میكند،اندوه خشك مزاجی ببار میآرد،پژمردگی و كم ارا دگی نیروی روانی را سستی می بخشدو مزاج را به سوی بلغمی بودن گرایش میدهد .پس معلوم میشود كه در خوش خلقی بهبودی تن و روان نیز هست.دستور دوم!وقتی كودك از خواب بیدار شد، بهتر آن است كه استحمام شود و بعد به مدت یك ساعت با اسباب بازیهایش و یا بهمنظوربازی كردن تنها گذاشته شود، سپس كمی غذا بخورد و از آن بهبعدزیادتر از پیش به بازی بپردازد، باز استحمامكند و غذا بخورد و تاحد ممكن نگذارند در وقت غذا خوردن آب بنوشد، زیرا آب غذای خام را قبل از هضم شدن به درون میراند.دستور سوموقتی كودك به شش سالگی رسید، باید او را به معلم و شخص ادب آموزسپردوبه تدریج به كسب تحصیلش واداشت. نباید او را بزور وادار كرد كه یك دفعه كتاب را بگیرد و از خود دور نسازد .از شش سالگی ببعد شستشو كاهش مییابد و طفل قبل از غذا خوردن بیشتر بازی میكند.دستو ر چهارم خرد سالان باید از نبیذ (نوشابه انگور و خرما) بپرهیزند، بویژه خردسالانی كه گرم و ترمزاجند زیرا زیانی كه از نبیذ پیدا میشود پیدایش زرداب درنوشنده آن است، كه زود به تن آنها سرایت میكند . نفع نبیذكه ریزش زرداب و یا تری بخشیدن به مفاصل است برای خردسالان مورد نیازنیست، زیرازهره (ترشح صفرا) آنها بحدی نمیرسد كه احتیاج به دفع آن همراه ادرار موجود باشد و مفاصل آنها كاری به تر گردانیدن ندارد .باید كاری كرد كه آب گوارای پاك را همیشه آرزو كنند.این بود دستور پرورش خردسالان تا زمان چهارده سالگی آنها .در این مدت همواره باید مراقب حال ومزاج آنها بود كه آیاتری یا خشكی در مزاج آنها و یا سختی در جسم شان در افزایش یا در كاهش و یا در حال اعتدال است.باید در كاهش دادن ورزش به تدریج عمل كنند، حتی در ورزش سخت و دشوارهم كه نمیخواهند دیگر انجام دهندباید ترك آن تدریجی باشد ورزش در بین سن خردسالی و نوجوانی باید به صورت معتدل ـ نه كم و نه زیاد ـ انجام گیرد. بعد از چهارده سالگی به برنامه رشد و نمو و بهداشت نیاز داریم.پس بهتر است به آن توجه كنیم و قبل از هر چیز در زمینهای سخن گوییم كه اساس برنامه بهبودی تندرستان است و آن هماناورزش است.متن کتاب قانون از چاپ اینترنتی و رایانهای که توسط وزارت بهداشت در شب

غذاهایی که نباید با هم خورد

 مصرف هم زمان بعضی از مواد غذایی با یکدیگر می‌تواند بسیار مضر باشد و باعث تولید اخلاط زائد در بدن شود.گاهی تاثیرات این تداخلات در چندین سال بعد به صورت بیماری‌های مختلف و صعب العلاج بروز خواهد کرد و به عنوان مثال حکمای طب ایرانی معتقدند که مصرف هم زمان موارد ذیل باعث تولید اخلاط خام در بدن شده و تولید بیماری می‌کند.مثلاً مصرف ماست با هر نوع و هر مقدار گوشت باعث لکه‌های پوستی و مصرف سرکه یا انواع شور و ترشی که با سرکه ساخته می‌شود همراه با برنج باعث کولیت و درد شکم می شود که ممکن است این بیماری ها حاصل عدم رعایت این مطالب در طول چندین سال باشد.بنابراین از خوردن هم زمان مواد غذایی که در ذیل به آن اشاره شده است، جداً خودداری کنید.

زيان هاي دوري کودک از مادر؛ از بي تفاوتي عاطفي تا رشد روحيه طغيانگري

قصه کودکانه صوتیزندگی سالهای اولیه كودك بر پایه مادر محوری است وبرای از بین رفتن آن تا سنین بلوغ باید منتظر ماند، بنابراین غیبت های مكرر مادر در كودك بی تفاوتی عاطفی ایجاد می كند كه برای طفل امری زیانبخش است.به گزارش خبرگزاری مهر، كودك باید زندگی كند ولااقل تا مرحله پایان كودكستان با او باشد. این ضرورت از چند نظر احساس می شود كه مهمترین آن ضرورت تربیتی است، زیرا مادر كننده و سازنده شخصیت عاطفی و اخلاقی اوست وبخش اعظم آن در دوران كودكی رنگ می گیرد. اگر مادر مجبور به كار یا مسافرتی است باید پرستاری برای او انتخاب شود كه با كودك مانوس باشد و قسمت اعظم اوقاتش را با مهر وعطوفت با كودك بگذارند.در جوامعی كه اصولی برای زندگی وجود نداشته و یا اندیشیده نباشد همه امور و از جمله جنبه های تربیتی درهم وآشفته است. چه بسیار مادرانی كه خود به هر سو می روند وفرزندشان را به دست پرستاران و یا به شانس می سپارند، اینکه بر سر او چه آید و در آینده چگونه فردی بشود برای شان مطرح نیست. جدایی از فرزند نباید كاری كوچك و ساده به حساب آید، اگر چاره ای جز آن نیست لازم است كودك با تضمین و امنیت لازم پشتیبانی گردد.زندگی كودكان دور از مادراطفال خردسال به جدایی از مادر حساسند و كمترمی توانند خود را با وضع جدید مانوس كنند. هر چه به آنها مهر می شود برایشان دلچسب نیست. طفل مدتها پس از جدایی از مادر ناراحت است، دنیا را تاریك و فاقد انس و محبت می پندارد و آسایش وامنیت خود را از دست می دهد.كودكی كه مادرش از او دور شده و جداست غمگین وافسرده است. از ته دل نمی خندد، حال عمومیش خوب نیست، حتی اشتها ندارد، رنگش پریده و دچار تشویش واضطراب است، گاهی از خواب می پرد، زمانی بهانه می گیرد واگر كودك بداند كه مادرش پس از مدتی از مسافرت بر می گردد تا حدودی جدایی را راحت تر تحمل می كند و تا وقتی كه به او بگویند او از سفر بر نمی گردد.اعلام ناگهانی این خبر حتی ممكن است موجب شوك عصبی او شود. اگر مادر از كودك به ناچار جدا و از او غایب می شود لااقل باید اطمینانش دهد كه بزودی بر می گردد و به دیدنش می آید.این تصور غلط است كه كودك خردسال مادر وغیر مادر را نمی فهمد وجدایی را می تواند تحمل كند. بررسی ها نشان داده است كه كودك 1.5 ماهه نسبت به جدایی واكنش می دهد وحتی اگر خوب هم تغذیه شود از جدایی رنج می برد.جدا ماندن طفل ازمادر موجب اختلالاتی در روان و در رفتار كودك خواهد شد. بررسی ها نشان داده كه برخی از آنها سختگیر ومهاجم، نامتعادل، بی عاطفه و لاابالی می شوند ونسبت به همه چیز بی قید می گردند و به هیچ جامعه ای نمی پیوندند. برخی دیگر لجباز می شوند بهانه گیری می كنند، راه فرار از منزل را می آموزند، احساس بی محبتی می كنند و از نظر روانی نمی شوند.كودك نیازمند به نوازش ومحبت واقعی است و كار مربی وپرستار از این حیث كامل نمی تواند باشد. در جنبه رشد بررسی ها نشان داده كه كودكی این چنین از لحاظ رشد نیزدچارعقب ماندگی می شود وهر چه جدایی بیشتر باشد این جنبه بیشتر است. بخصوص برای كودكی كه دارای هوش سرشارتری باشد. شخصیت چنین كودك در جنبه های اخلاقی و عاطفی كمتر توسعه می یابد واین امر حتی برای دوران بزرگسالی هم آثار نامطلوب از خود بر جای می گذارد. این مساله شامل رشد روانی كودك نیز خواهد بود و از آن بابت هم كودك دچار تاخیر روانی است.غیبت های مكرر مادر در كودك بی تفاوتی عاطفی ایجاد می كند كه برای طفل امری زیانبخش است و كودك حاضر نیست فرد دیگری را به عنوان جانشین مادر بپذیرد و دائما در حال عصیان و ظغیان است.برخی عوامل آثار زیانبار غیبت ها را بیشتر و اثر آن را دردناك تر می سازد. این عوامل متعدد است- طول مدت جدایی؛ مدت جدایی هر چه جدایی بیشتر، زیانش زیادتر است.- سن كودك در حین جدایی؛ هر چه كودك خردسال تر اثر غیبت مادر در اوبیشتر است.- نوع زندگی پس از جدایی؛ هرچه زندگی كودك آشفته تر ودرهم تر تاثیر زیانبخش او زیادتر است.- نوع مربی در زمان غیبت؛ هر چه مربی سختگیرتر وسست عاطفه تر، اثر آن نامطلوبتر است.- وضع ی نیازمندی ها؛ ی نیازهایی چون آب، غذا، استراحت وهر چه نامطلوبتر اثر آن بدتر است.كودك در حین جدایی و یا غیبت مادر گاهی به یاد او اشك می ریزد. در چنین وضعی نباید كودك را مجبور كرد كه از گریه خودداری كند، بلكه باید در كنارش نشست و تدریجا با دلسوزی او را آرام كرد.نوع جداییدیدیم كه جدایی ها هر قدر بیشتر باشد زیان آن برای كودك بیشتر است. اگر او بدین وضع عادت كند حالت بی تفاوتی و نا آشنایی بر او غلبه می كند. طوری كه از  پس این حاضر نیست مادر را بپذیرد. البته جدائی ها لازم نیست طولانی باشد گاهی جدائی های موقت هم از مادر باعث اختلال می شود.هرگز برای جدا شدن از كودك نباید از غفلت او استفاده كرد. اگر بناست پس از رفتن فرزند به كودكستان مادر به مسافرت برود لازم است این مطلب را قبلا به او بگوید. زیرا طفل از مدرسه بر می گردد منتظر استفبال مادر است. به دنبال او می گردد، اگر او را نیابد برایش بسیار دردناك است  مقالات بیشتر را در سایت وولک بخوانید http://www.voolak.com 

نگراني‌هاي تولد یک نوزاد گهوارک

نگرانی‌های تولد یک نوزادمسائلی که باعث ایجاد نگرانی در پدر می شود؟پدر بر این باور است كه باید آنقدر قوی باشد كه بتواند خودش به تنهایی با همه این مشكلات و نگرانیها دست و پنجه نرم كند.همسر او، دیگر نمی تواند نیازهای عاطفی، فیزیكی او را برآورده كند.اقوام یا دوستانی كه او بتواند نگرانیهایش را با آنها در میان بگذارد، اندك هستند.او اطلاع ندارد كه حاملگی، منشا اصلی نگرانیهایش است.نگرانی های پدر و راهكارهابا مردان دیگری كه در انتظار به دنیا آمدن كودك خود هستند یا به تازگی صاحب فرزند شده اند،بحث و گفتگو داشته باشید و با انها م کنید.با همسرتان در مورد نگرانی هایتان صحبت كنید؛ این كار به شما دو نفر كمك می كند تا احساس ارتباط و پیوند عمیق تری داشته باشید.هنگامی كه همسر شما باردار است، درباره ارتباط شما با فرزند، او حرف آخر را می زند. از او بخواهید به شما اجازه دهد كه تا جایی كه امكان دارد، نقش فعالتری در دوران حاملگی ایفا كنید.پس از تولد كودك، سعی كنید زمانی را به طور اختصاصی با كودك خود سپری كنید؛ فقط شما و كودكتان. این كار را هر چه زودتر شروع كنید، بهتر است.نحوه برخورد مادروقتی دیگران به شما غر می زنند یا از شما خرده میگیرند، با شوهرتان در این باره صحبت كنید و احساس خودتان را به او منتقل نمایید.قبل از تولد نوزاد و در دوران حاملگی، به شوهرتان اجازه دهید تا برای كودك آواز یا كتاب بخواند؛ اجازه دهید شكم شما را لمس كرده و حركت كردن كودك را حس كند. پس از تولد نوزاد، اجازه دهید كودك را لمس كند، در آغوش بگیرد و تا جایی كه امكان دارد با كودك ارتباط برقرار كند.به صورت غیرمستقیم در مورد نگرانیهای شوهرتان، با او صحبت كنید. مثلا می توانید بگویید: جایی خوانده ام كه اكثر پدرهایی كه به تازگی صاحب فرزند شده اند، در مورد مسائل مالی بسیار نگران می شوند؛ تو چطور؟»پس از تولد نوزاد، زمانی را هم به موارد خصوصی خود با شوهرتان اختصاص دهیدhttps://gahvarak.com/blog/96-ngranha-tvld-yk-nvzad-ghvark.html

در ادامه اجراي برنامه هاي هفته ملي كودك

چهارمین روز از هفته ملی كودك در مركز شماره یك سقز  به مناسبت 16 مهر روز كودك ، صلح ، بازی و نشاط  بازیهای محلی ( اتل متل ، هفت سنگ ، كلاه بازی ، طناب كشی و .) و آموزش كاردستی كلاه شادمانی برای اعضا و دانش آموزان بازدید كننده اجرا گردید :                

نگراني‌هاي تولد یک نوزاد گهوارک

نگرانی‌های تولد یک نوزادمسائلی که باعث ایجاد نگرانی در پدر می شود؟پدر بر این باور است كه باید آنقدر قوی باشد كه بتواند خودش به تنهایی با همه این مشكلات و نگرانیها دست و پنجه نرم كند.همسر او، دیگر نمی تواند نیازهای عاطفی، فیزیكی او را برآورده كند.اقوام یا دوستانی كه او بتواند نگرانیهایش را با آنها در میان بگذارد، اندك هستند.او اطلاع ندارد كه حاملگی، منشا اصلی نگرانیهایش است.نگرانی های پدر و راهكارهابا مردان دیگری كه در انتظار به دنیا آمدن كودك خود هستند یا به تازگی صاحب فرزند شده اند،بحث و گفتگو داشته باشید و با انها م کنید.با همسرتان در مورد نگرانی هایتان صحبت كنید؛ این كار به شما دو نفر كمك می كند تا احساس ارتباط و پیوند عمیق تری داشته باشید.هنگامی كه همسر شما باردار است، درباره ارتباط شما با فرزند، او حرف آخر را می زند. از او بخواهید به شما اجازه دهد كه تا جایی كه امكان دارد، نقش فعالتری در دوران حاملگی ایفا كنید.پس از تولد كودك، سعی كنید زمانی را به طور اختصاصی با كودك خود سپری كنید؛ فقط شما و كودكتان. این كار را هر چه زودتر شروع كنید، بهتر است.نحوه برخورد مادروقتی دیگران به شما غر می زنند یا از شما خرده میگیرند، با شوهرتان در این باره صحبت كنید و احساس خودتان را به او منتقل نمایید.قبل از تولد نوزاد و در دوران حاملگی، به شوهرتان اجازه دهید تا برای كودك آواز یا كتاب بخواند؛ اجازه دهید شكم شما را لمس كرده و حركت كردن كودك را حس كند. پس از تولد نوزاد، اجازه دهید كودك را لمس كند، در آغوش بگیرد و تا جایی كه امكان دارد با كودك ارتباط برقرار كند.به صورت غیرمستقیم در مورد نگرانیهای شوهرتان، با او صحبت كنید. مثلا می توانید بگویید: جایی خوانده ام كه اكثر پدرهایی كه به تازگی صاحب فرزند شده اند، در مورد مسائل مالی بسیار نگران می شوند؛ تو چطور؟»پس از تولد نوزاد، زمانی را هم به موارد خصوصی خود با شوهرتان اختصاص دهیدhttps://gahvarak.com/blog/96-ngranha-tvld-yk-nvzad-ghvark.html

نگراني‌هاي تولد یک نوزاد گهوارک

نگرانی‌های تولد یک نوزادمسائلی که باعث ایجاد نگرانی در پدر می شود؟پدر بر این باور است كه باید آنقدر قوی باشد كه بتواند خودش به تنهایی با همه این مشكلات و نگرانیها دست و پنجه نرم كند.همسر او، دیگر نمی تواند نیازهای عاطفی، فیزیكی او را برآورده كند.اقوام یا دوستانی كه او بتواند نگرانیهایش را با آنها در میان بگذارد، اندك هستند.او اطلاع ندارد كه حاملگی، منشا اصلی نگرانیهایش است.نگرانی های پدر و راهكارهابا مردان دیگری كه در انتظار به دنیا آمدن كودك خود هستند یا به تازگی صاحب فرزند شده اند،بحث و گفتگو داشته باشید و با انها م کنید.با همسرتان در مورد نگرانی هایتان صحبت كنید؛ این كار به شما دو نفر كمك می كند تا احساس ارتباط و پیوند عمیق تری داشته باشید.هنگامی كه همسر شما باردار است، درباره ارتباط شما با فرزند، او حرف آخر را می زند. از او بخواهید به شما اجازه دهد كه تا جایی كه امكان دارد، نقش فعالتری در دوران حاملگی ایفا كنید.پس از تولد كودك، سعی كنید زمانی را به طور اختصاصی با كودك خود سپری كنید؛ فقط شما و كودكتان. این كار را هر چه زودتر شروع كنید، بهتر است.نحوه برخورد مادروقتی دیگران به شما غر می زنند یا از شما خرده میگیرند، با شوهرتان در این باره صحبت كنید و احساس خودتان را به او منتقل نمایید.قبل از تولد نوزاد و در دوران حاملگی، به شوهرتان اجازه دهید تا برای كودك آواز یا كتاب بخواند؛ اجازه دهید شكم شما را لمس كرده و حركت كردن كودك را حس كند. پس از تولد نوزاد، اجازه دهید كودك را لمس كند، در آغوش بگیرد و تا جایی كه امكان دارد با كودك ارتباط برقرار كند.به صورت غیرمستقیم در مورد نگرانیهای شوهرتان، با او صحبت كنید. مثلا می توانید بگویید: جایی خوانده ام كه اكثر پدرهایی كه به تازگی صاحب فرزند شده اند، در مورد مسائل مالی بسیار نگران می شوند؛ تو چطور؟»پس از تولد نوزاد، زمانی را هم به موارد خصوصی خود با شوهرتان اختصاص دهیدhttps://gahvarak.com/blog/96-ngranha-tvld-yk-nvzad-ghvark.html

به کودکان کنید تا استعداد های خود را پرورش دهیم

به کودکان کنید تا استعداد های خود را پرورش دهیمنسخه ای كه برای ایجاد شادی مادام العمر تجویز می شود یك نكته حیرت آور دارد: افراد شاد كسانی هستند كه یك مهارت را به خوبی فرا گرفته اند. به عنوان مثال هنگامی كه كودك در حال تمرین پرتاب توپ به سمت شما است از خطاهایش یاد می گیرد، نظم و تداوم و سماجت را فرا می گیرد و نهایتا از موفقیتی كه ناشی از تلاش خودش است لذت می برد.همچنین اطرافیان نیز موفقیت او را تشویق و تائید می كنند؛كه این نیز دستاورد دیگری برای كودك است. مهمتر از همه اینكه كودك فرا می گیرد كه تا حدی بر زندگی خودش كنترل دارد: اگر او تلاش كند تا كاری را انجام دهد، می فهمد كه نهایتا با اصرار و تداوم می تواند موفق شود و این موفقیت رضایتمندی را برای او به ارمغان می آورد.

حجامت در منزل و مطب ارزان بهداشتی

   درباره کلینیک طراوت تن با مدیریت سروش عزیزی کلینیک طراوت تن با سالها سابقه و تجربه در حوزه درمان آماده ارائه خدمات درمانی  تشخیص بیماریها از طریق چشم، حجامت،زالودرمانی، بازتاب درمانی و طب سوجوک، ماساژ و ارائه داروهای گیاهی ومشاوره طب سنتی و . و دوره های آموزشی فوق میباشد.    سروش رعزیزی    سالها تجربه انجام و تدریس عنبیه شناسی، صلبیه شناسی،، حجامت، زالودرمانی، مزاج شناسی، درمان با طب سنتی، طب سوزنی سوجوک و . در تهران ایشان تجربه مدیریت و راه اندازی کلینیک های مختلف در تهران (سعادت آباد، میدان رسالت، تهرانپارس، مجیدیه شمالی، شمس آباد، مجیدیه جنوبی، هفت حوض) و همچنین آموزش کلیه اعمال فوق به کارآموزان بسیاری در طول ده سال تجربه کاری در کارنامه خود دارد.۰۹۱۰۹۸۰۴۴۲۰ تماس و هماهنگی  

درمان خشکی مزاج با سیر

وابستگی به مواد لینت دهنده مزاج یا همان روان کننده ها، یکی از بدترین سوء استفاده هایی است که از داروهای گیاهی می شود. کسی که از لینت دهنده های گیاهی یا شیمیایی استفاده می کند به آن عادت می کند. تمرین های ورزشی، نوشیدن مایعات بیشتر و مصرف غلات و حبوبات سبوس نگرفته، میوه های تازه و سبزی ها به درمان خشکی مزاج کمک می کنند. هضم بد و باکتری علت اصلی خشکی مزاج هستند و سیر در درمان آن می تواند موثر باشد. برای رفع خشکی مزاج به مدت سه روز سه تا شش حبه سیر تازه به صورت جویدن و بلعیدن و یا رنده شده در یک لیوان آب یا شیر و نوشیدن آن مصرف کنید و بعد از آن به مدت ۴ تا ۸ هفته، خوردن یک تا دو حبه سیر در روز را ادامه دهید.   منبع: https://aydana.com/garlic-and-constipation

052

چند روز پیش دوس دختر سینا رفته رو سینه ش،پایین تر از ترقوه،تتو كرده "سینا"بابای سینا گفته:فردا كه ولش كردی،رفت اون و تبدیل به "سلینا گومز" كرد میفهمه چه گوهی خورده:)))))))))

052

چند روز پیش دوس دختر سینا رفته رو سینه ش،پایین تر از ترقوه،تتو كرده "سینا"بابای سینا گفته:فردا كه ولش كردی،رفت اون و تبدیل به "سلینا گومز" كرد میفهمه چه گوهی خورده:)))))))))

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودک گهوارک

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودکوَ الوالِداتُ یُرضِعنَ اَولادهُنَّ حَولَینِ كامِلَینِ لِمَن اَرادَ اَن یُتِمَّ الرِضاعَةَ.و مادران باید فرزندان خود را دو سال تمام شیر بدهند . ( این حكم ) برای كسی است كه بخواهد دوران شیرخوارگی را تكمیل كند . ( بقره / 233)تغذیه ی كودك با شیر مادر تا پایان دو سالگی در رشد جسمی و هوشی كودک تأثیر به سزایی دارد.در این آیه ی شریفه از مادران خواسته شده تا حد امكان فرزندانشان را تا دو سالگی شیر دهندچرا شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضرورت دارد؟تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودک است.مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودک دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند اما به شیر مادر نیاز دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به روند بهبود آنان كمك می كند.تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودک قابل تحمل نیست. نكات مهم در تغذیه سال دوم زندگی کودک چیست؟دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.شیرمادر بعد از صرف غذای كودک داده شود.هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودک داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد و به كودک داد.نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روز می خورد تامین می شود.كودک فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود.  می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودک داد.از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.بعضی از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودک بدهید.باید توجه داشت كه هنوز هم معده كودک كوچک است و نباید آن را با مقدار زیادی میوه یا آب میوه پر كرد.به كودك یك تا دو ساله تنقلاتی مثل پفك، شكلات، چیپس و. نباید داده شود و در صورتی كه فعالیت كودک زیاد باشد بستنی، خرما، بیسكوئیت، بادام و پسته بو نداده ولی ریز شده بعد از غذا به او داده شود تا جای وعده های اصلی غذا را نگیرد.در طول سال دوم ، مصرف ویتامین هایA وD و قطره آهن باید ادامه داشته باشد و این مشكل كه آهن موجب سیاهی دندان ها می شود نباید مانع مصرف آن شود بلكه باید قطره را با قاشق چایخوری در عقب دهان كودک ریخت و متعاقب آن به او آب داد و با پارچه ای تمیز روی دندان های كودک را تمیز كرد.در اواخر سال دوم احساس استقلال كودک بیشتر می شود، خودش غذا می خورد و از همه ی غذاهای سفره خانواده به دلخواه انتخاب می نماید. مادران دراین مرحله از این زندگی باید به مصرف مواد غذایی كافی و پر انرژی كه برای رشد كودک لازم است، توجه نمایند. مراحل از شیر گرفتن كودک چیست:به كودک چهار تا پنج نوبت در روز غذا بدهید.در صورت نیاز ، میزان غذا و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.فواصل بین شیردهی را افزایش دهید.به كودک بیشتر محبت كنید و بگذارید كودک احساس نزدیكی بیشتری با شما داشته باشد.زمانی كه كودک تمایل به شیر خوردن دارد، او را با زور از خود دور نكنید زیرا ممكن است كودک عصبی و ناراحت شود.سرانجام شیردهی درطول شب را قطع كنید.تغذیه كودك از 2 تا 5 سالگیدر سالهای اولیه زندگی ، افزایش قد و وزن كودك دو تغییر اساسی در رشد و تكامل اوست. در یك سالگی ، كودک توانایی ایستادن را پیدا می كند، در 2 سالگی راه رفتن را تجربه می كند و درسه سالگی با اطمینان و اعتماد كامل ، حركات جهشی انجام می دهد. در این دوران استخوانها رشد طولی می كند و بر حجم ماهیچه ها افزوده می شود به طوری كه كودک روزانه 6 گرم افزایش وزن خواهد داشت.بعد از دو سالگی با كند شدن رشد، اشتهای كودك هم كاهش می یابد. پس براساس روند رشد كودک ، تقاضا برای دریافت غذا نیز تغییر می كند. هر چند میزان دریافت انرژی از یك غذا تا غذای دیگر متفاوت است، اما كل غذای دریافتی روزانه كودک ثابت است. البته نیاز انرژی كودكان براساس میزان فعالیت فیزیكی آنها متفاوت است. برای تأمین كلیه مواد مغذی مورد نیاز كودک، برنامه غذایی آنها باید شامل تركیبی از غذاهای مختلف در گروه های اصلی غذایی باشد. https://gahvarak.com/blog/90-zrvrty-shyr-madr-dr-sal-dvm-zndgy-kvdk-ghvark.html

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودک گهوارک

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودکوَ الوالِداتُ یُرضِعنَ اَولادهُنَّ حَولَینِ كامِلَینِ لِمَن اَرادَ اَن یُتِمَّ الرِضاعَةَ.و مادران باید فرزندان خود را دو سال تمام شیر بدهند . ( این حكم ) برای كسی است كه بخواهد دوران شیرخوارگی را تكمیل كند . ( بقره / 233)تغذیه ی كودك با شیر مادر تا پایان دو سالگی در رشد جسمی و هوشی كودک تأثیر به سزایی دارد.در این آیه ی شریفه از مادران خواسته شده تا حد امكان فرزندانشان را تا دو سالگی شیر دهندچرا شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضرورت دارد؟تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودک است.مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودک دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند اما به شیر مادر نیاز دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به روند بهبود آنان كمك می كند.تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودک قابل تحمل نیست. نكات مهم در تغذیه سال دوم زندگی کودک چیست؟دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.شیرمادر بعد از صرف غذای كودک داده شود.هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودک داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد و به كودک داد.نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روز می خورد تامین می شود.كودک فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود.  می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودک داد.از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.بعضی از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودک بدهید.باید توجه داشت كه هنوز هم معده كودک كوچک است و نباید آن را با مقدار زیادی میوه یا آب میوه پر كرد.به كودك یك تا دو ساله تنقلاتی مثل پفك، شكلات، چیپس و. نباید داده شود و در صورتی كه فعالیت كودک زیاد باشد بستنی، خرما، بیسكوئیت، بادام و پسته بو نداده ولی ریز شده بعد از غذا به او داده شود تا جای وعده های اصلی غذا را نگیرد.در طول سال دوم ، مصرف ویتامین هایA وD و قطره آهن باید ادامه داشته باشد و این مشكل كه آهن موجب سیاهی دندان ها می شود نباید مانع مصرف آن شود بلكه باید قطره را با قاشق چایخوری در عقب دهان كودک ریخت و متعاقب آن به او آب داد و با پارچه ای تمیز روی دندان های كودک را تمیز كرد.در اواخر سال دوم احساس استقلال كودک بیشتر می شود، خودش غذا می خورد و از همه ی غذاهای سفره خانواده به دلخواه انتخاب می نماید. مادران دراین مرحله از این زندگی باید به مصرف مواد غذایی كافی و پر انرژی كه برای رشد كودک لازم است، توجه نمایند. مراحل از شیر گرفتن كودک چیست:به كودک چهار تا پنج نوبت در روز غذا بدهید.در صورت نیاز ، میزان غذا و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.فواصل بین شیردهی را افزایش دهید.به كودک بیشتر محبت كنید و بگذارید كودک احساس نزدیكی بیشتری با شما داشته باشد.زمانی كه كودک تمایل به شیر خوردن دارد، او را با زور از خود دور نكنید زیرا ممكن است كودک عصبی و ناراحت شود.سرانجام شیردهی درطول شب را قطع كنید.تغذیه كودك از 2 تا 5 سالگیدر سالهای اولیه زندگی ، افزایش قد و وزن كودك دو تغییر اساسی در رشد و تكامل اوست. در یك سالگی ، كودک توانایی ایستادن را پیدا می كند، در 2 سالگی راه رفتن را تجربه می كند و درسه سالگی با اطمینان و اعتماد كامل ، حركات جهشی انجام می دهد. در این دوران استخوانها رشد طولی می كند و بر حجم ماهیچه ها افزوده می شود به طوری كه كودک روزانه 6 گرم افزایش وزن خواهد داشت.بعد از دو سالگی با كند شدن رشد، اشتهای كودك هم كاهش می یابد. پس براساس روند رشد كودک ، تقاضا برای دریافت غذا نیز تغییر می كند. هر چند میزان دریافت انرژی از یك غذا تا غذای دیگر متفاوت است، اما كل غذای دریافتی روزانه كودک ثابت است. البته نیاز انرژی كودكان براساس میزان فعالیت فیزیكی آنها متفاوت است. برای تأمین كلیه مواد مغذی مورد نیاز كودک، برنامه غذایی آنها باید شامل تركیبی از غذاهای مختلف در گروه های اصلی غذایی باشد. https://gahvarak.com/blog/90-zrvrty-shyr-madr-dr-sal-dvm-zndgy-kvdk-ghvark.html

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودک گهوارک

 ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودکوَ الوالِداتُ یُرضِعنَ اَولادهُنَّ حَولَینِ كامِلَینِ لِمَن اَرادَ اَن یُتِمَّ الرِضاعَةَ.و مادران باید فرزندان خود را دو سال تمام شیر بدهند . ( این حكم ) برای كسی است كه بخواهد دوران شیرخوارگی را تكمیل كند . ( بقره / 233)تغذیه ی كودك با شیر مادر تا پایان دو سالگی در رشد جسمی و هوشی كودک تأثیر به سزایی دارد.در این آیه ی شریفه از مادران خواسته شده تا حد امكان فرزندانشان را تا دو سالگی شیر دهندچرا شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضرورت دارد؟تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودک است.مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودک دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند اما به شیر مادر نیاز دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به روند بهبود آنان كمك می كند.تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودک قابل تحمل نیست. نكات مهم در تغذیه سال دوم زندگی کودک چیست؟دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.شیرمادر بعد از صرف غذای كودک داده شود.هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودک داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد و به كودک داد.نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روز می خورد تامین می شود.كودک فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود.  می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودک داد.از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.بعضی از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودک بدهید.باید توجه داشت كه هنوز هم معده كودک كوچک است و نباید آن را با مقدار زیادی میوه یا آب میوه پر كرد.به كودك یك تا دو ساله تنقلاتی مثل پفك، شكلات، چیپس و. نباید داده شود و در صورتی كه فعالیت كودک زیاد باشد بستنی، خرما، بیسكوئیت، بادام و پسته بو نداده ولی ریز شده بعد از غذا به او داده شود تا جای وعده های اصلی غذا را نگیرد.در طول سال دوم ، مصرف ویتامین هایA وD و قطره آهن باید ادامه داشته باشد و این مشكل كه آهن موجب سیاهی دندان ها می شود نباید مانع مصرف آن شود بلكه باید قطره را با قاشق چایخوری در عقب دهان كودک ریخت و متعاقب آن به او آب داد و با پارچه ای تمیز روی دندان های كودک را تمیز كرد.در اواخر سال دوم احساس استقلال كودک بیشتر می شود، خودش غذا می خورد و از همه ی غذاهای سفره خانواده به دلخواه انتخاب می نماید. مادران دراین مرحله از این زندگی باید به مصرف مواد غذایی كافی و پر انرژی كه برای رشد كودک لازم است، توجه نمایند. مراحل از شیر گرفتن كودک چیست:به كودک چهار تا پنج نوبت در روز غذا بدهید.در صورت نیاز ، میزان غذا و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.فواصل بین شیردهی را افزایش دهید.به كودک بیشتر محبت كنید و بگذارید كودک احساس نزدیكی بیشتری با شما داشته باشد.زمانی كه كودک تمایل به شیر خوردن دارد، او را با زور از خود دور نكنید زیرا ممكن است كودک عصبی و ناراحت شود.سرانجام شیردهی درطول شب را قطع كنید.تغذیه كودك از 2 تا 5 سالگیدر سالهای اولیه زندگی ، افزایش قد و وزن كودك دو تغییر اساسی در رشد و تكامل اوست. در یك سالگی ، كودک توانایی ایستادن را پیدا می كند، در 2 سالگی راه رفتن را تجربه می كند و درسه سالگی با اطمینان و اعتماد كامل ، حركات جهشی انجام می دهد. در این دوران استخوانها رشد طولی می كند و بر حجم ماهیچه ها افزوده می شود به طوری كه كودک روزانه 6 گرم افزایش وزن خواهد داشت.بعد از دو سالگی با كند شدن رشد، اشتهای كودك هم كاهش می یابد. پس براساس روند رشد كودک ، تقاضا برای دریافت غذا نیز تغییر می كند. هر چند میزان دریافت انرژی از یك غذا تا غذای دیگر متفاوت است، اما كل غذای دریافتی روزانه كودک ثابت است. البته نیاز انرژی كودكان براساس میزان فعالیت فیزیكی آنها متفاوت است. برای تأمین كلیه مواد مغذی مورد نیاز كودک، برنامه غذایی آنها باید شامل تركیبی از غذاهای مختلف در گروه های اصلی غذایی باشد. https://gahvarak.com/blog/90-zrvrty-shyr-madr-dr-sal-dvm-zndgy-kvdk-ghvark.html

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودک گهوارک

 ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودکوَ الوالِداتُ یُرضِعنَ اَولادهُنَّ حَولَینِ كامِلَینِ لِمَن اَرادَ اَن یُتِمَّ الرِضاعَةَ.و مادران باید فرزندان خود را دو سال تمام شیر بدهند . ( این حكم ) برای كسی است كه بخواهد دوران شیرخوارگی را تكمیل كند . ( بقره / 233)تغذیه ی كودك با شیر مادر تا پایان دو سالگی در رشد جسمی و هوشی كودک تأثیر به سزایی دارد.در این آیه ی شریفه از مادران خواسته شده تا حد امكان فرزندانشان را تا دو سالگی شیر دهندچرا شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضرورت دارد؟تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودک است.مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودک دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند اما به شیر مادر نیاز دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به روند بهبود آنان كمك می كند.تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودک قابل تحمل نیست. نكات مهم در تغذیه سال دوم زندگی کودک چیست؟دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.شیرمادر بعد از صرف غذای كودک داده شود.هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودک داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد و به كودک داد.نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روز می خورد تامین می شود.كودک فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود.  می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودک داد.از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.بعضی از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودک بدهید.باید توجه داشت كه هنوز هم معده كودک كوچک است و نباید آن را با مقدار زیادی میوه یا آب میوه پر كرد.به كودك یك تا دو ساله تنقلاتی مثل پفك، شكلات، چیپس و. نباید داده شود و در صورتی كه فعالیت كودک زیاد باشد بستنی، خرما، بیسكوئیت، بادام و پسته بو نداده ولی ریز شده بعد از غذا به او داده شود تا جای وعده های اصلی غذا را نگیرد.در طول سال دوم ، مصرف ویتامین هایA وD و قطره آهن باید ادامه داشته باشد و این مشكل كه آهن موجب سیاهی دندان ها می شود نباید مانع مصرف آن شود بلكه باید قطره را با قاشق چایخوری در عقب دهان كودک ریخت و متعاقب آن به او آب داد و با پارچه ای تمیز روی دندان های كودک را تمیز كرد.در اواخر سال دوم احساس استقلال كودک بیشتر می شود، خودش غذا می خورد و از همه ی غذاهای سفره خانواده به دلخواه انتخاب می نماید. مادران دراین مرحله از این زندگی باید به مصرف مواد غذایی كافی و پر انرژی كه برای رشد كودک لازم است، توجه نمایند. مراحل از شیر گرفتن كودک چیست:به كودک چهار تا پنج نوبت در روز غذا بدهید.در صورت نیاز ، میزان غذا و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.فواصل بین شیردهی را افزایش دهید.به كودک بیشتر محبت كنید و بگذارید كودک احساس نزدیكی بیشتری با شما داشته باشد.زمانی كه كودک تمایل به شیر خوردن دارد، او را با زور از خود دور نكنید زیرا ممكن است كودک عصبی و ناراحت شود.سرانجام شیردهی درطول شب را قطع كنید.تغذیه كودك از 2 تا 5 سالگیدر سالهای اولیه زندگی ، افزایش قد و وزن كودك دو تغییر اساسی در رشد و تكامل اوست. در یك سالگی ، كودک توانایی ایستادن را پیدا می كند، در 2 سالگی راه رفتن را تجربه می كند و درسه سالگی با اطمینان و اعتماد كامل ، حركات جهشی انجام می دهد. در این دوران استخوانها رشد طولی می كند و بر حجم ماهیچه ها افزوده می شود به طوری كه كودک روزانه 6 گرم افزایش وزن خواهد داشت.بعد از دو سالگی با كند شدن رشد، اشتهای كودك هم كاهش می یابد. پس براساس روند رشد كودک ، تقاضا برای دریافت غذا نیز تغییر می كند. هر چند میزان دریافت انرژی از یك غذا تا غذای دیگر متفاوت است، اما كل غذای دریافتی روزانه كودک ثابت است. البته نیاز انرژی كودكان براساس میزان فعالیت فیزیكی آنها متفاوت است. برای تأمین كلیه مواد مغذی مورد نیاز كودک، برنامه غذایی آنها باید شامل تركیبی از غذاهای مختلف در گروه های اصلی غذایی باشد. https://gahvarak.com/blog/90-zrvrty-shyr-madr-dr-sal-dvm-zndgy-kvdk-ghvark.html

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودک گهوارک

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودکوَ الوالِداتُ یُرضِعنَ اَولادهُنَّ حَولَینِ كامِلَینِ لِمَن اَرادَ اَن یُتِمَّ الرِضاعَةَ.و مادران باید فرزندان خود را دو سال تمام شیر بدهند . ( این حكم ) برای كسی است كه بخواهد دوران شیرخوارگی را تكمیل كند . ( بقره / 233)تغذیه ی كودك با شیر مادر تا پایان دو سالگی در رشد جسمی و هوشی كودک تأثیر به سزایی دارد.در این آیه ی شریفه از مادران خواسته شده تا حد امكان فرزندانشان را تا دو سالگی شیر دهندچرا شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضرورت دارد؟تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودک است.مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودک دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند اما به شیر مادر نیاز دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به روند بهبود آنان كمك می كند.تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودک قابل تحمل نیست. نكات مهم در تغذیه سال دوم زندگی کودک چیست؟دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.شیرمادر بعد از صرف غذای كودک داده شود.هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودک داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد و به كودک داد.نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روز می خورد تامین می شود.كودک فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود.  می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودک داد.از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.بعضی از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودک بدهید.باید توجه داشت كه هنوز هم معده كودک كوچک است و نباید آن را با مقدار زیادی میوه یا آب میوه پر كرد.به كودك یك تا دو ساله تنقلاتی مثل پفك، شكلات، چیپس و. نباید داده شود و در صورتی كه فعالیت كودک زیاد باشد بستنی، خرما، بیسكوئیت، بادام و پسته بو نداده ولی ریز شده بعد از غذا به او داده شود تا جای وعده های اصلی غذا را نگیرد.در طول سال دوم ، مصرف ویتامین هایA وD و قطره آهن باید ادامه داشته باشد و این مشكل كه آهن موجب سیاهی دندان ها می شود نباید مانع مصرف آن شود بلكه باید قطره را با قاشق چایخوری در عقب دهان كودک ریخت و متعاقب آن به او آب داد و با پارچه ای تمیز روی دندان های كودک را تمیز كرد.در اواخر سال دوم احساس استقلال كودک بیشتر می شود، خودش غذا می خورد و از همه ی غذاهای سفره خانواده به دلخواه انتخاب می نماید. مادران دراین مرحله از این زندگی باید به مصرف مواد غذایی كافی و پر انرژی كه برای رشد كودک لازم است، توجه نمایند. مراحل از شیر گرفتن كودک چیست:به كودک چهار تا پنج نوبت در روز غذا بدهید.در صورت نیاز ، میزان غذا و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.فواصل بین شیردهی را افزایش دهید.به كودک بیشتر محبت كنید و بگذارید كودک احساس نزدیكی بیشتری با شما داشته باشد.زمانی كه كودک تمایل به شیر خوردن دارد، او را با زور از خود دور نكنید زیرا ممكن است كودک عصبی و ناراحت شود.سرانجام شیردهی درطول شب را قطع كنید.تغذیه كودك از 2 تا 5 سالگیدر سالهای اولیه زندگی ، افزایش قد و وزن كودك دو تغییر اساسی در رشد و تكامل اوست. در یك سالگی ، كودک توانایی ایستادن را پیدا می كند، در 2 سالگی راه رفتن را تجربه می كند و درسه سالگی با اطمینان و اعتماد كامل ، حركات جهشی انجام می دهد. در این دوران استخوانها رشد طولی می كند و بر حجم ماهیچه ها افزوده می شود به طوری كه كودک روزانه 6 گرم افزایش وزن خواهد داشت.بعد از دو سالگی با كند شدن رشد، اشتهای كودك هم كاهش می یابد. پس براساس روند رشد كودک ، تقاضا برای دریافت غذا نیز تغییر می كند. هر چند میزان دریافت انرژی از یك غذا تا غذای دیگر متفاوت است، اما كل غذای دریافتی روزانه كودک ثابت است. البته نیاز انرژی كودكان براساس میزان فعالیت فیزیكی آنها متفاوت است. برای تأمین كلیه مواد مغذی مورد نیاز كودک، برنامه غذایی آنها باید شامل تركیبی از غذاهای مختلف در گروه های اصلی غذایی باشد. https://gahvarak.com/blog/90-zrvrty-shyr-madr-dr-sal-dvm-zndgy-kvdk-ghvark.html

ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودک گهوارک

 ضرورتی شیر مادر در سال دوم زندگی کودکوَ الوالِداتُ یُرضِعنَ اَولادهُنَّ حَولَینِ كامِلَینِ لِمَن اَرادَ اَن یُتِمَّ الرِضاعَةَ.و مادران باید فرزندان خود را دو سال تمام شیر بدهند . ( این حكم ) برای كسی است كه بخواهد دوران شیرخوارگی را تكمیل كند . ( بقره / 233)تغذیه ی كودك با شیر مادر تا پایان دو سالگی در رشد جسمی و هوشی كودک تأثیر به سزایی دارد.در این آیه ی شریفه از مادران خواسته شده تا حد امكان فرزندانشان را تا دو سالگی شیر دهندچرا شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضرورت دارد؟تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودک است.مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودک دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند اما به شیر مادر نیاز دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به روند بهبود آنان كمك می كند.تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودک قابل تحمل نیست. نكات مهم در تغذیه سال دوم زندگی کودک چیست؟دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.شیرمادر بعد از صرف غذای كودک داده شود.هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودک داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد و به كودک داد.نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روز می خورد تامین می شود.كودک فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود.  می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودک داد.از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.بعضی از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودک بدهید.باید توجه داشت كه هنوز هم معده كودک كوچک است و نباید آن را با مقدار زیادی میوه یا آب میوه پر كرد.به كودك یك تا دو ساله تنقلاتی مثل پفك، شكلات، چیپس و. نباید داده شود و در صورتی كه فعالیت كودک زیاد باشد بستنی، خرما، بیسكوئیت، بادام و پسته بو نداده ولی ریز شده بعد از غذا به او داده شود تا جای وعده های اصلی غذا را نگیرد.در طول سال دوم ، مصرف ویتامین هایA وD و قطره آهن باید ادامه داشته باشد و این مشكل كه آهن موجب سیاهی دندان ها می شود نباید مانع مصرف آن شود بلكه باید قطره را با قاشق چایخوری در عقب دهان كودک ریخت و متعاقب آن به او آب داد و با پارچه ای تمیز روی دندان های كودک را تمیز كرد.در اواخر سال دوم احساس استقلال كودک بیشتر می شود، خودش غذا می خورد و از همه ی غذاهای سفره خانواده به دلخواه انتخاب می نماید. مادران دراین مرحله از این زندگی باید به مصرف مواد غذایی كافی و پر انرژی كه برای رشد كودک لازم است، توجه نمایند. مراحل از شیر گرفتن كودک چیست:به كودک چهار تا پنج نوبت در روز غذا بدهید.در صورت نیاز ، میزان غذا و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.فواصل بین شیردهی را افزایش دهید.به كودک بیشتر محبت كنید و بگذارید كودک احساس نزدیكی بیشتری با شما داشته باشد.زمانی كه كودک تمایل به شیر خوردن دارد، او را با زور از خود دور نكنید زیرا ممكن است كودک عصبی و ناراحت شود.سرانجام شیردهی درطول شب را قطع كنید.تغذیه كودك از 2 تا 5 سالگیدر سالهای اولیه زندگی ، افزایش قد و وزن كودك دو تغییر اساسی در رشد و تكامل اوست. در یك سالگی ، كودک توانایی ایستادن را پیدا می كند، در 2 سالگی راه رفتن را تجربه می كند و درسه سالگی با اطمینان و اعتماد كامل ، حركات جهشی انجام می دهد. در این دوران استخوانها رشد طولی می كند و بر حجم ماهیچه ها افزوده می شود به طوری كه كودک روزانه 6 گرم افزایش وزن خواهد داشت.بعد از دو سالگی با كند شدن رشد، اشتهای كودك هم كاهش می یابد. پس براساس روند رشد كودک ، تقاضا برای دریافت غذا نیز تغییر می كند. هر چند میزان دریافت انرژی از یك غذا تا غذای دیگر متفاوت است، اما كل غذای دریافتی روزانه كودک ثابت است. البته نیاز انرژی كودكان براساس میزان فعالیت فیزیكی آنها متفاوت است. برای تأمین كلیه مواد مغذی مورد نیاز كودک، برنامه غذایی آنها باید شامل تركیبی از غذاهای مختلف در گروه های اصلی غذایی باشد. https://gahvarak.com/blog/90-zrvrty-shyr-madr-dr-sal-dvm-zndgy-kvdk-ghvark.html

بفرمایید شربت بیدمشک

شهد بیدﻤﺸﻚ با داشتن ترکیباتی همچون ژرانیون سالیسین، تانن، به عنوان داروی موثر در تقویت قلب، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی شهرت یافته است. طبیعت آن سرد و تر است؛ مقوی قوای دماغی و قلب، مفرح روح، ملین مزاج، سردردهای گرم مزاج را نیز تسکین می‌دهد.   طی این چندماه که بنده در خانه شربت بیدمشک مصرف می‌کنم دیگر به طور محسوسی میلم به پپسی(نوشابه) و آبجو(دلستر) کاهش یافته است. شما شربت بیدمشک دوست دارید؟

طب سنتی اسلامی و کاربرد زعفران در آن

  طب سنتی اسلامی طب سنتی اسلامی، روشی مقدس است که به ۱۴ قرن پیش و به زمان ظهور اسلام بر می گردد. در تاریخ پزشکی، طب سنتی اسلامی یا طب عربی به تمدنی در اسلام برمی گردد که در قرون وسطی توسعه یافته و اغلب به زبان عربی نوشته شده و زبان تمدن اسلامی بوده، گرچه تعداد بسیاری از این دانشمندان، عرب نبوده اند. واژه طب سنتی اسلامی، توصیف کننده دانشمندان عرب و غیر عربی است که در طب اسلامی فعالیت کرده اند. بعد از انحطاط طب یونان و روم، طب اسلامی هزاران سال پیشرو بود. مسلمانان کتاب های قدیمی طبی را پیدا کرده و ترجمه می کردند و سپس روی آنها مطالعه و تحقیق می نمودند. بسیاری از پزشکان شاخص در قلمرو طب اسلامی در قرون وسطی، دانشمندانی چون طبری، رازی، اهوازی و ابن سینا بودند. طب سنتی اسلامی بر مبنای مزاج استوار است. مزاج، ناشی از بر هم کنش ویژگی های مخالف عناصر تشکیل دهنده ذرات کوچک است. زمانی که همه آنها موجود است، کیفیت یک دست رخ می دهد. گرمی، سردی، تری و خشکی چهار مزاجی هستند که در هر موجود زنده ای وجود دارد. طبیعت زعفران، در همه کتابهای مطالعه شده، طبیعت گرم و خشک است. اغلب متون، زعفران را به عنوان قابض، محلل و داروی ترکیبی معرفی می کنند. در طب سنتی اسلامی، این سه اثر عمومی همراه با تلخی، مسیول اغلب اثرات دارویی زعفران هستند. در این مبحث به موارد استفاده از زعفران از دیدگاه حکمای سنتی پرداخته شده است. ابوعلی سینا، پزشک معروف ایرانی و فیلسوف تاثیر گذار اسلامی در جلد دوم کتاب قانون، به استفاده طب سنتی اسلامی از زعفران و فعالیت های فارماکولوژی آن پرداخته است. وی در سال ۱۹۸۰ میلادی در روستایی نزدیک بخارا متولد شد و در سال ۱۰۳۷ در همدان وفات یافت. ابوعلی سینا کتاب های متعددی در علم پزشکی نوشت که از مهمترین آنها کتاب شفا و کتاب قانون در طب است. قانون دربردارنده بسیاری از موضوعات نوروسایکولوژی نظیر ولوژی، بیماری عشق، توهم، اضطراب، بی خوابی، مانیا، جنون، مالیخولیا، صرع، سکته، فلج، سرگیجه، ضربه، اسپاسم و رعشه است. ابوعلی سینا در کتاب خود به موارد مختلف مصرف زعفران نظیر اثرات ضد افسردگی، ضد التهاب، محافظت کننده کبدی، باز کننده مجاری تنفسی، مقوی نیروی جنسی و القا کننده قاعدگی اشاره کرده است. داده های فارماکولوژی زعفران و اجزای آن نظیر کروسین، کروستین و سافرانال شبیه مونوگراف زعفران در کتاب ابوعلی سینا است. ارزیابی گیاه زعفران بر مبنای اطلاعات کتاب های طب سنتی اسلامی می تواند راه ارزشمندی برای یافتن کاربردهای جدید بر مبنای فعالیتهای بیولوژیکی زعفران و ترکیبات آن باشد.   منبع: https://aydana.com/traditional-islamic-medicine-and-saffron/      

در اینجا چند مادر ایالات متحده از شیر مادر تغذیه می کنند

درصد ایالات متحده براساس گزارش جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها ، مادرانی که نوزادان خود را تغذیه می کنند همچنان رو به افزایش است ، اما بسیاری از شیردهی ها قبل از شیرخوارگی آنها 6 ماهه است. در سال 2013 ، 81.1 درصد از ایالات متحده. مادران گفتند که شروع به شیر دادن به نوزاد خود کردند. طبق CDC ، از 75 درصد در سال 2008 و 70 درصد در سال 2000 افزایش یافته است. نرخ تغذیه با شیر مادر در یوتا بالاترین میزان بود ، جایی که 94.4 درصد از مادران گفتند که نوزادان خود را در سال 2013 تغذیه می کنند. نرخ پایین ترین نرخ در می سی سی پی ، جایی که 52 درصد از مادران گفتند که شروع به تغذیه با شیر مادر کردند. محققان همچنین دریافتند که 52 درصد از ایالات متحده آمریکا. مادران گفتند وقتی نوزادان 6 ماهه بودند هنوز شیر مادرشان را شیر می دادند و 30 درصد گفتند که وقتی نوزادان به 1 سال رسیدند هنوز در حال شیر دادن هستند. [7 افسانه کودک دفع شد] آکادمی اطفال آمریکا برای اولین بار شیردهی را توصیه می کند. پس از شش ماه ، AAP توصیه می کند که مادران شیردهی را تا زمانی که نوزادان به 1 سالگی نرسند ، ادامه دهند ، در حالی که غذاهای دیگری را برای مکمل شیر مادر معرفی می کنند. در این گزارش آمده است: "بالا بودن میزان شروع شیر مادر نشان می دهد که بیشتر مادران در ایالات متحده مایل به شیردهی هستند و در تلاشند این کار را انجام دهند." محققان نوشتند: "با این حال ، میزان شیر شیردهی پایین در بین نوزادانی که 6 و 12 ماه سن دارند ، نشان می دهد که بسیاری از مادران مطابق توصیه ، شیر دهی را ادامه نمی دهند." آنها گفتند: "این نرخ ها نشان می دهد که مادران ، تا حدودی ممکن است پشتیبانی لازم را از قبیل ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ، اعضای خانواده و کارفرمایان دریافت نکنند." CDC گفت ، این پشتیبانی می تواند شامل برنامه هایی در بیمارستان هایی باشد که به مادران جدید در شیردهی کمک می کنند ، همچنین فضای کافی و تجهیزات کافی برای تغذیه شیر در محل های کار فراهم می شود.

برگزاری نشست کتابخوان مدرسه ای و جلسه جمع خوانی در دبستان پسرانه

 به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قوچان، همزمان با روز جهانی كودك چهارشنبه هفدهم مهرماه نشست كتابخوان با حضور دانش آموزان پایه سوم ابتدایی در دبستان پسرانه  برگزار شد .مینو رمضانیان ، كتابدار كتابخانه آقانجفی قوچانی اظهار كرد : در این نشست ضمن تبریك هفته ی كودك به دانش آموزان و معرفی كتابخانه های عمومی ، توضیحاتی در مورد بخش كودك كتابخانه ها به كودكان داده شد . كتاب قصه باور نكردنی هنری پسرك كتاب خوار » از انتشارات كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برای دانش آموزان قرائت شد .همچنین در این نشست همخوانی كتاب خرسی كه می خواست خرس بماند » از همان نشر با دانش آموزان بصورت گروهی انجام شد .لازم به ذكر این كه جهت افزایش ارتباط دانش آموزان ، مدارس و كتابخانه های عمومی با هماهنگی قبلی با مدرسه 40 نفر دانش آموزان به عضویت كتابخانه درآمده و مقرر شد هر دو هفته یك بار یكی از كلاسهای درسی خود را در محل بخش كودك این كتابخانه برگزار نمایند  . 

فرشته و مادر

#داستان_کوتاه‌مادر نابینا کنار تخت پسرش در شفاخانه نشسته بود و میگریست .فرشته ی فرود آمد و رو به طرف مادر گفت: ای مادر من از جانب خدا آمده ام. رحمت خدا بر آن است که فقط یکی از آرزو های ترا برآورده سازد، بگو از خدا چه میخواهـی؟مادر رو به فرشته کرد و گفت: از خدا میخواهم تا پسرم را شِفا دهد. فرشته گفت: پشیمان نمیشوی؟ مادر پاسخ داد: نه!فرشته گفت: اینک پسرت شِفا ادامه مطلب

فیشر و توضیحاتی در خصوص آن

شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن میباشد که در واقع همان زخم شدن لبه داخلی مقعد می باشد . فیشر ترك و یا زخمی است كه در ناحیه ابتدای مقعد رخ می دهد كه بسیار دردناك بوده و گاهاً با خونریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ایجاد این زخم متفاوت است ولیكن در اكثر بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست و یا اسهال شدید همراه است. از نظر فیزیولوژیك مشكلات كاهش خون رسانی در قسمت پشتی مقعد را بیان كرده اند و بعضی از محققان افزایش فشار داخل كانال آنال (مقعدی) را از علل فیزیولوژیك آن می دانند. شایع ترین محل این زخم در قسمت خلفی است و از نظر بروز فیشر در بین ن و مردان هر دو به یك اندازه شیوع دارد به خصوص در افراد بالغ جوان شایع تر مشاهده می شود ولیكن این بیماری از نوزادان تا افراد مسن را گرفتار می كند. علائم فیشراولیه فیشردرد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج می باشد که این درد و یا سوزش ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.کلینیک لیزر

مامای همراه

مامای همراه  Doula کیست؟ مامای  دلسوز مهربان و متبحر حداقل با 3- 4 سال کاردرمراکز درمانی که از طریق مراکز مشاوره مامایی معرفی میشود .شیوه ارتباطی با  مامای همراه از طریق پیامک و یا تماس تلفنی ویا مراجعه حضوری در  منزل یا ویزیت در مطب و مرکز مشاوره مامایی میباشد.وی مامای حامی بوده که حتی میتواند از اوایل بارداری همراه مادر باشد و وی را تشویق به شرکت در کلاس های بارداری نماید و مشاور مسائل بهداشتی و مامایی  او باشد.از شروع دردهای زایمان تا یکی دو ساعت بعد از زایمان نیز مادر را همراهی وکمک مینماید. (چه زایمان طبیعی چه زایمان سزارین)و درمراحل مختلف زایمان از جمله فاز نهفته ,فاز فعال ,لحظه زایمان, بعد از زایمان اقدامات لازم و راهنمایی های لازم را به مادر ارائه میدهد.مامای همراه عامل زایمان نیست بلکه نقش همراه مادر را دارد بررسی های علمی ثابت کرده است که وجود همراه آشنا که به او اعتماد داشته باشد در دوران بارداری و موقع زایمان منجربه  کاهش استرس و مشکلات  مادر میشود.اگر زایمان منجر به سزارین شود مامای همراه در اتاق زایمان به مادر یاری داده و بعد از عمل نیز برای شیردهی موفق به مادرکمک میکند.مامای همراه بعد از زایمان نیز میتواند ویزیت در منزل و کمک در شیردهی مادربه نوزاد داشته باشد.نحوه کار مامای همراه :دادن ورزش هایی مخصوص در هر مرحله از زایمان جهت پیشرفت زایماناستفاده از ماساژو ریلکشن در زمان زایمان جهت کاهش درد و کاهش اضطرابایجاد ارتباط صمیمی با بیمار( تااحساس غریبی و ناراحتی در بیمارستان نداشته باشد)کمک به شیردهی  و کنترل خونریزی مادر بعد زایمانآشنا کردن همراه بیمار با مسائل مواجه شده مرتبطدادن توضیحات لازم از شیوه نگهداری نوزاد و نحوه توانبخشی مادر به همراه وی 

تمرينات هفت گانه براي افزايش تمركز كودكان بي دقت

توجه و تمركز، پایه و اساس انجام موفقیت آمیز امور روزمره، مطالعه هدفمند و بهینه و همچنین انجام صحیح تكالیف درسی است. ????برخی تمرینات و بازی هایی وجود دارند كه والدین می توانند با كودك انجام دهند تا توانایی تمركز و توجه را در آنان افزایش دهند. ????تجسم از كودك بخواهید چشمانش را ببندد. سپس تصویر یكی از اشكال هندسی مانند مثلث را در ذهن تجسم كند و بعد از آن با چشمان بسته آن تصویر را روی كاغذ ترسیم كند. از او بخواهید این كار را دوباره تكرار كند و تصویر متجسم ذهنش را نقاشی كند، انجام این كار بدون توجه و تمركز امكان پذیر نخواهد بود و این كار هر چه كندتر صورت گیرد به علت افزایش مدت زمان توجه و تمركز، نتایج بهتری به همراه دارد. در مراحل پیشرفته تر می توان اشكال متفاوت و پیچیده تری مانند مربع، لوزی، ستاره و . انتخاب كرد. ????حدس شكل ها از كودك بخواهید چشمانش را ببندد، آنگاه اشكال هندسی را به او بدهید و از او بخواهید كه نوع آنها را حدس بزند. در مراحل پیشرفته تر اشكال حیوانات مختلف را به او پیشنهاد دهید. ???? تمركز بر دما دستان كودك را در دست بگیرید و هنگامی كه چشمانش بسته است، دو شیء كمی گرم و كمی سرد را در دستانش بگذارید و از او بخواهید دمایی را كه احساس می كند شرح دهد. ???? تمركز بر صدای محیط هنگامی كه با كودك به مكان های شلوغ مانند پارك، رستوران، ساحل، جنگل و. می روید، از او بخواهید به صدای طبیعت گوش فرا دهد، صداهایی مانند صحبت افراد حاضر در محیط، صدای آب، صدای امواج دریا، صدای برخورد و تماس اشیا، صدای پرندگان و اكنون از او بخواهید هر صدایی را كه می شنود توضیح دهد. وسایل صوتی - تصویری، انواع سی دی ها و نوارهای مختلفی وجود دارند كه صداهای مختلفی از طبیعت هستند و كودك می تواند این تمرین تمركز را در خانه انجام دهد. ????بازی با انگشتان از كودك بخواهید انگشتان دستش را باز نگه دارد و با تمركز روی یكی از آنها، آن را خم كند. وقتی تمام انگشتانش را بست، دوباره از او بخواهید دستش را باز كند و این بار با تمركز بیشتر یكی از انگشتانش را خم كرده و دوباره باز كند، سپس همین كار را برای انگشت بعد انجام دهد بدون اینكه انگشتان دیگر را خم كند. ????تكنیك تنفس از كودك بخواهید به آرامی تنفس كند و تا 10 بشمارد. عمل شمارش باید در هر دم و بازدم تكرار شود. ???? نگاه كردن شیء را در فاصله چند متری كودك قرار داده و از او بخواهید كه به آن شیء بدون پلك زدن نگاه كند. هر چه مدت زمان مشاهده بدون پلك زدن طولانی تر شود تمركز وی را به همان نسبت افزایش خواهد داد.

سخنی از مولا امیرالمومنین علی (ع)

مردی نزد امیرالمومنین علیه السلام آمده و گفت: از هفتاد فرسنگ دور به اینجا آمده ام تا هفت سوال از شما بپرسم: 1- چه چیز از آسمان عظیم تر است؟ 2- چه چیز از زمین پهناورتر است؟3- چه چیز از كودك یتیم ناتوان تر است؟۴- چه چیز از آتش داغ تر است؟5- چه چیز از زمهریر سردتر است؟6- چه چیز از دریا بی نیاز تر است؟7- چه چیز از سنگ سخت تر است؟                                                                        حضرت علی علیه السلام فرمودند: تهمت به ناحق از آسمان عظیم تر است. حق از زمین وسیع تر است. شخص سخن چین از كودك یتیم ضعیف تر است. آز و طمع از آتش داغ تر است. حاجت بردن به نزد بخیل از زمهریر سردتر است. بدن شخص با قناعت از دریا بی نیازتر است. قلب كافر از سنگ سخت تر است.           این جمله زیبا را برادرمان آقا امین شکری در اتو ماسیون اداره نوشته بود که شایسته دیدم به اطلاع دوستان برسانم از کتاب قضاوتهای مولا علی (ع)

درمان ترک سینه ها بعد از شیردهی

 درمان ترک سینه ها بعد از شیردهی         شیر دهی باعث زخم شدن نوک سینه می شود. اما ترک و خونریزی از عوارض جانبی شیر دهی نمی باشد. درد این قسمت می تواند نشانه ای هشدار دهنده راجع به سلامت مادر باشد. به طور اتفاقی ممکن است بدون احساس هیچ دردی،در این بخش خون مشاهده شود. ترشحات خونی سینه در اولین هفته شیردهی ممکن است به دلیل افزایش جریان خون در رخ دهد.در این زمان بافت تولید کننده شیر رشد می کند. این وضعیت بدون خطر است و بعد از چند روز بدون هیچ درمانی بر طرف می شود. ادامه مطلب

مادر شوهر شما چه مدلی هستش

مادر شوهر شما چه مدلی هستش چگونه مادر شوهر را حرص دهیم،مادر شوهر حسود،مادر شوهر پر توقع،وظایف مادر شوهر نسبت به عروس از مادر شوهر متنفرم،مادر شوهر عزیزم تولدت مبارک،مادر شوهر چیست،مادر شما چه اخلاقی داره،مادر شوهر مادر شوهر مهربان،مادر شوهر بد ذات،مادر شوهر،مادر شوهر و عروس،مادر شوهر عروس رو دوست داره،مادر  در ادامه شما میتوانید متن کامل مادر شوهر شما چه مدلی هستش را از سایت اسپندش مطالعه نمایید و نظر بدید اسپندش - دانلود رایگان فیلم، سریال، موزیک و انیمیشن

مادر

مادر ، تک‌واژه‌ای‌ست زی ، عین زیبایی‌ست و البته که زیباتر از زیبایی چیزی نیستقلب بزرگ خدا در سینه‌ی مادران می‌تپدمادر ، دستی بر گهواره دارد و دستی در دست خداآن‌گاه که مادر، گهواره را تکان می‌دهد

اهل سقیفه حق ندارند بگویند قال رسول الله

بسم الله الرحمن الرحیم یافارس الحجاز ادرکنی اهل سقیفه چون با بغض و کینه تمام احادیث پیامبر را به آتش کشیدند و نقل حدیث را حرام کردند بدون شک و تردید  دیگر هیچ حدیث صحیحی نداشته و حق گفتن قال رسول الله را ندارند

keyboard_arrow_up